Wyzwalaj spokój

Praca z małymi dziećmi w wielu wypadkach bywa dość skomplikowana. Ciężko wyszukać im zajęcie na czas nieco dłuższy niż kilka minut tak, żeby nie było to bezmyślne siedzenie przy ekranie komputera, telewizora lub telefonu.

Zabawy lalkami bądź samochodzikami mogą na chwilę zająć naszą pociechę, jednakże takie spędzanie czasu we własnym zakresie po dłuższej chwili staje się dość monotonne i.. nudne. Możemy również opowiadać (albo czytać) naszym dzieciom bajki. To sporo lepsze rozwiązanie niż oglądanie ich w telewizji. Innymi sposobami na spędzanie czasu są tradycyjnie zabawy takie jak: berek, ciuciubabka, chowany. W jaki inny sposób możemy zajmować się dziećmi?
Ciekawą sprawą jest tworzenie mandali. Takie działanie umożliwiapozwala rozwijać wyobraźnię naszego dziecka, śmiało można powiedzieć, że jest to kreatywna edukacja. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, rysuje się ją na planie koła, które jest symbolem doskonałości. Najpopularniejszą formą budowy ichniejszym są gotowe wzory do kolorowania. Ich różnorodność i wybór to nieograniczone możliwości. Dla dzieci można wybierać takie, jak: muzyczne, matematyczne, czy także przyrodnicze. Inną opcją jest zbudowanie samemu mandali. Do tego najpotrzebniejsze będą: duża kartka papieru (im większa, tym lepsza), nożyczki, dobrze zatemperowany ołówek oraz cyrkiel. Rysowanie możemy zacząć lub od środka, poruszając się ku zewnętrznej stronie, lub na odwrót – od krawędzi dużego okręgu do samego jego centrum. Takie czynności pozwalają rozwijać koordynację wzrokowo – ruchową oraz sprzyjają wyciszeniu się dziecka.

Zobacz także: mandala tybetańska.